ulica Sofii Casanovy Lutosławskiej w Poznaniu?

Udało nam się podjąć zbiorową inicjatywę i dziś w imieniu Stowarzyszenia Poznańska Masa Krytyczna, Pracowni Krytyki Feministycznej i Gender Experts złożyliśmy w GEOPOZIE  wniosek o nadanie ulicy Nowa Prusa imienia Sofii Casanovy Lutosławskiej.

Dlaczego? Z kilku powodów… i tutaj przywołamy fragmenty wniosku:

„W związku z przebudową i nowym zagospodarowaniem terenów dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej w Poznaniu planuje się powstanie nowej ulicy stanowiącej przedłużenie dotychczasowej ulicy Prusa do ulicy Zwierzynieckiej. W projekcie opracowanym przez Pracownię Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich ulica zyskała miano Nowej Prusa. Jako przedstawiciele poznańskiego środowiska akademickiego i społecznikowskiego oraz współautorzy projektu Wielkopolskiego Słownika Pisarek (www.pisarki.wikia.com), zgłaszamy wniosek o nadanie nowej ulicy imienia pisarki i społecznicy związanej z Wielkopolską Sofii Casanovy Lutosławskiej.”

i dalej:

„Aktualne spisy dróg publicznych i wewnętrznych prezentują onomastyczne działanie władz Poznania jako niewrażliwe na głos, rolę i wagę kobiet w Wielkopolsce, co nie współgra z założeniami współczesnej nauki oraz teorii i praktyki społecznej uwzględniającej równowagę głosów budujących historię miejsc wspólnych. Toteż przyznanie projektowanej ulicy imienia Sofii Casanovy Lutosławskiej nie tylko pozytywnie wpłynie na wizerunek działań Władz Miasta, ale też zwróci miastu i jego mieszkańcom pamięć ważnej i zasłużonej dla regionu i państwa pisarki. Nadanie nowej ulicy imienia Sofii Casanovy Lutosławskiej to również wyraz pamięci o piszących i tworzących kobietach, które związane były i są z Wielkopolską.”

A kim była proponowana patronka – Sofia Casanova Lutosławska? Jej skrócony biogram widnieje oczywiście we wniosku a bogatszy rys biograficzny Casanovy Lutosławskiej znaleźć można w wirtualnym Wielkopolskim Słowniku Pisarek (czytajcie: Sofia Perez Eguia y Casanova) oraz w wydanym dzięki Fundacji Rozwoju Miasta Poznania i Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury Wielkopolskim Alfabecie Pisarek (pod red. E. Kraskowskiej i L. Marzec).

Ulicy jeszcze nie ma, ale wiemy, że inwestorowi i architektom nasza inicjatywa się spodobała. Pierwsze kroki zostały już podjęte. Teraz czekamy na ruch inwestora, bo nie możńa nazwać czegoś, czego nie ma;) no i zobaczymy co na to wszystko Miasto. Oby się udało, trzymajcie kciuki!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s