Zmiennicy

Od 1 do 7 marca 2013 r. Wydział EFS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego realizował  eksperyment Zmiennicy – zmień swoją życiową rolę. W jego ramach trzy kobiety i dwóch mężczyzn zamieniło się życiowymi rolami i weszło w stereotypowo »męskie« i »kobiece« zawody. Ich zmaganiom towarzyszyły kamery, dzięki czemu nakręcony został dokument, który można było w całości zobaczyć dziś (8 marca) w Katowickim kinie Rialto. Ten sam projekt oraz fragmenty filmu można było także zobaczyć dziś na ogólnopolskiej antenie TVN (materiał pod linkiem).

efs_gender finałMiło nam, że nasi eksperci mogli dzisiaj ów film zobaczyć i trochę sobie podyskutować z innymi ekspertami,  a przede wszystkim z uczestnikami i uczestniczkami owego eksperymentu. Abstrahując od nazwisk twórców, uczestników i ekspertów, bo nie o to w tym wszystkim idzie, przyznać trzeba, że cała akcja odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale też w Europie (czego to nie robi Internet). I dobrze, przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że nakręcony dokument broni się samodzielnie (komentarz ekspercki jest tylko dodatkiem), a doświadczenia jego uczestników i uczestniczek są niezbywalne i powodują autorefleksje na poziomie indywidualnym, (tożsamościowym, prawnym i językowym). Po drugie dlatego, że sama akcja i jej wynik w postaci premiery filmu oraz rozgłos medialny jej towarzyszący pokazują dobrą praktykę, która doskonale rozbija obraz urzędników, jako tych, którzy wszystko wykonują szablonowo, na zlecenie władzy zwierzchniej, według utartego schematu.  Zmiennicy pokazują, że tak nie jest, że unijne, publiczne pieniądze wydawać można z głową, nie powielając stereotypów, co nam się niestety zdarza najczęściej. Nakręcenie dokumentu, w uczestnictwie którego chciało wziąć udział około setki bohaterów już na poziomie rekrutacji jest sukcesem, a jego powielenie, wyświetlanie i komentowanie będzie świetnym przedłużeniem tegoż. To zapewni  mu dłuższe, niż tylko okołomarcowe trwanie.

Zresztą, jak mówią twórcy, naprawdę jest o czym rozmawiać, ponieważ każdy etap projektu: zarówno proces kręcenia, postpordukcja jak każda odsłona filmu ukazują inne problemy. My sami, zastanawiając się nad dzisiejszą projekcją, doszliśmy do zgoła odmiennych, bipolarnych konstatacji, m.in. że ów temat pokazuje zarówno zagrożenia jak i szanse dla nas wszystkich. No właśnie, na pierwszy rzut oka to przeciwności, ale może właśnie nie, może każde zagrożenie jest tutaj szansą? Ot pytanie retoryczne. Pytanie o kobiece i męskie nie jest chęcią przeciwstawienia i zachętą do stuosiemdziesięciostopniowej zmiany, do przyjęcia nowych ról kosztem porzucenia poprzednich,  jest raczej próbą refleksji i otwarcia, rozbicia autostereotypów płciowych i zawodowych. Temu ostatniemu pomogły też warsztaty towarzyszące katowickiej projekcji.

W każdym razie czekamy na dalsze projekcje lub na uwolnienie filmu w wirtualu, tak by wszyscy mogli zobaczyć jak pasjonat motoryzacji zgłębia tajniki burleski i makijażu, dojrzały mężczyzna zajmuje się opieką dzieci w przedszkolu, matka wychowująca trójkę dzieci zostaje pilotką i trenuje wschodnie sztuki walki,  pracowniczka administracji gasi pożary, a animatorka kultury zjeżdża pod ziemię i pracuje w kopalni.

Organizatorom, uczestnikom, uczestniczkom i pomysłodawcom gratulujemy. Jest czego! Chwalcie się tym głośno! Naszym zdaniem, dzisiejsza premiera to dopiero początek tego projektu!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s