Godzenie ról zawodowych i rodzinnych

Na podstawie danych z raportu z badań ilościowych i jakościowych pracodawców i pracobiorców w ramach projektu systemowego: Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn, Warszawa 2009 wynika, że naszym problem nie jest niewiedza dotycząca znajomości narzędzi i struktur, które pomogą nam godzić życie zawodowe i rodzinne, a raczej brak przekonania do samych instrumentów, stereotypowe nastawienie do obowiązków płci oraz brak przekonania, że wykorzystanie narzędzi pracy elastycznej pomoże nam logistycznie i ekonomicznie.

Według deklaracji rozwiązania elastyczne nie są potrzebne przedsiębiorcom, bo większość z nich (71%) uważa swoje firmy za przyjazne dla kobiet – pracowników. Niemal co piąty badany (19%) nie umie jednak wskazać, dlaczego jego firma jest przyjazna kobietom.  16% uważa, że firmę przyjazną kobietom czyni sam fakt ich zatrudniania (SIC!).

Warsztaty czy szkolenia z zakresu godzenia ról zawodowych odbywają się dzięki inicjatywom oddolnym, w ramach projektów czy grantów. Ciekawie, na tym polu wypada udostępniony wszystkim przez Instytut Spraw Publicznych scenariusz takich warsztatów:  Scenariusz szkolenia dla kobiet dotyczącego godzenia ról zawodowych i rodzinnych opracowany przez Ideę Zmiany dla Fundacji Instytut Spraw Publicznych (do pobrania pod linkiem). Właściwie krok po kroku prezentuje przebieg całych warsztatów, ze wskazówkami i zadaniami. Same ćwiczenia trzeba tylko nieznacznie uzupełnić inwencją trenerską. Jedno z ćwiczeń z powyższego scenariusza już u nas prezentowaliśmy. Najważniejsza pozostaje tutaj jednak bibliografia i wszelkie linki – bez tych dodatkowych informacji trener czy trenerka nie przeprowadzą szkolenia, tak jak powinni.

Jednak, poza tym wszystkim, wciąż nas zastanawia dlaczego powyższe szkolenia są przeznaczane przede wszystkim, albo tylko dla kobiet? Oczywiste jest, że należy walczyć z utrwalanym autostereotypem i z syndromem napięcia ról (role strain). Niestety, przynajmniej dla nas, tak samo oczywiste jest, że należy walczyć ze stereotypem tkwiącym w głowach pracodawców oraz ojców. I tu pojawia się zadanie: scenariusz takich warsztatów dla pracodawców – to jest wezwania. Być może niedługo uda nam się go tutaj udostępnić.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s