W_sprawie

Jesteśmy w w trakcie 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć, dzieje się sporo. Nie tylko w realu ale też w sieci. Na Facebooku krążą posty mające ratować życie potencjalnych ofiar gwałtu. Obejmują zestawienia dobrych rad dla kobiet. Słusznie na ten wiktymizujący wpis padła już odpowiedź: wpis „Oczy ofiary” zamieszczony na blogu Szprotest.

Poza tym warto zwrócić uwagę na to, co pojawia się u Jacksona Katza i we wcześniej opublikowanym raporcie Dość Milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce red. Joanna Piotrowska, Alina Synakiewicz, Fundacja Feminoteka, Warszawa 2011. Znajdziemy tam zapisy prawa polskiego oraz działań służb publicznych, opisy prób działań rządowych oraz kwestie mediów, przemocy rówieśniczej, teksty dotyczące sytuacji ofiar gwałtów i przemocy oraz zbiór dobrych praktyk a także artykuł na temat nastawienia i obowiązków mężczyzn wobec zagadnienia jakim jest męska przemoc wobec kobiet. Pomijamy tutaj nazwiska autorów i autorek tekstów składających się na raport, ponieważ  chcemy się skupić i wyostrzyć jeden fragment, coś, co tę facebookową dyskusję ustawi na właściwym torze, mianowicie: na takim oto cytacie z tekstu Moniki Płatek:

„Warto zacząć od wdrożenia do świadomości i praktyki zasad przygotowanych w celu przeciwdziałania zgwałceniom, przygotowanych przez kobiety na blogu feministing.com (09.09.2011). Skierowane zostały tam, gdzie powinny być skierowane – do potencjalnych sprawców, bo to oni, a nie ich ofiary, są źródłem zjawiska.

Oto dekalog nie-gwałciciela:

1. Nie wrzucaj kobietom narkotyków do drinków.
2. Kiedy widzisz kobietę idącą samotnie, zostaw ją w spokoju.
3. To, że pomogłeś komuś naprawiać samochód, nie daje ci
prawa do seksu w zamian.
4. Nie tłumacz swojej agresji wobec innych tym, że to oni ciebie prowokują.
5. Winda to nie ring, nie atakuj w niej.
6. PAMIĘTAJ! Z osobą, która śpi lub jest nieprzytomna – nie 
można uprawiać seksu. To nie seks – to gwałt!
7. Seks, na który kobieta nie wyraża zgody, to gwałt.
8. Jeśli kobieta mówi „nie”, to znaczy „nie”.
9. Traktuj inne kobiety tak, jak chciałbyś, aby twoi koledzy traktowali bliskie ci osoby – twoją dziewczynę, siostrę czy matkę.
10. Nie gwałć!

Ta lista może być dłuższa, może być także zbudowana nie tylko z doświadczeń i wiedz ofiar, ale i policji, i prokuratury, i sądów.Taka właśnie i w tej formie winna być przekazana do społecznego zinternalizowania. To może być dobry krok na drodze przeciwdziałania zgwałceniom.” (Dość Milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce, s. 42-43.)

Tylko tyle, albo aż tyle w tej sprawie.
Cały raport do pobrania na stronach Feminoteki, pod wskazanym wcześniej linkiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s