ćwiczenia_opinie i wyjaśnienia

Często mamy okazję szkolić specjalistów z naszej działki, spotykać się na warsztatach z innymi genderystami, genderystkami, feministami czy feministkami. Lubimy siebie i ich testować. Sprawdzać nasze języki i kody. Nasze nastawienie i możliwości. Na warsztatach zawsze znajdzie się odpowiedni moment, by zrobić to szybkie, z pozoru błahe i proste zadanie.

Ćwiczenie: OPINIE I WYJAŚNIENIA

Potrzebne nam będą laptop i rzutnik bądź tablica lub flipchart i mazaki. Nic więcej.

We wprowadzeniu należy powiedzieć uczestnikom, że za chwilę poprosicie chętne osoby, by spróbowały zmierzyć się z opinią, którą za chwilę wyświetlicie na tablicy/slajdzie. Opinia każdorazowo przypisana  będzie do konkretnej osoby, której charakterystykę przedstawicie przed podaniem sądu tej osoby. Zadaniem uczestniczki/uczestnika będzie wcielić się w rolę trenerkę/trenera szkolenia równościowego i spróbować wyjaśnić, polemizować, dyskutować, wzbudzić refleksję w interlokutorze/interlokutorce. Każdorazowo trenerką/trenerem pozostaje inna osoba. Ważny jest język, forma, ton wypowiedzi i argumenty jakie dobiorą.

To krótkie zadanie, jeśli grupa jest nieśmiała, można też przeprowadzić w parach. Każda osoba losuje wówczas kartkę z charakterystyką osoby i jej opinią (ilość opinii dostosowujemy wówczas do wielkości grupy). Odczytuje ją w parze, a druga osoba wciela się w trenera. Później zamieniają się rolami. Wszystkie pary pracują równolegle.

WAŻNE jest by na odpowiedź dać mało czasu, ok. 2-3 minut, tak by trenerki i trenerzy (nie ważne czy ćwiczenie prowadzimy w parach, czy na forum) się nie zastanawiali, tylko od razu reagowali.

Po rundce w parach lub wyczerpaniu opinii na forum pojawi się dyskusja i ujawni się to, co było dla uczestniczek i uczestników najtrudniejsze. Możemy też porównać sposoby naszej pracy. Takie ćwiczenia warto też zadawać samym sobie. Gdy potraktujemy je serio efekty są zaskakujące. Spróbujcie przetestować to na sobie. Poniżej garść opinii.

A teraz SPRAWDŹ SIĘ:)

Opinie i ich autorzy/autorki (do wpisania na slajdy lub kartki):

Opinia_I

Profesor, lat 55:

„Gender studies ideologizuje naukę, do bezstronnej refleksji naukowej wprowadzania wątki feminizmu, które  zaburzają obiektywność w naukach humanistycznych.”

Opinia_II

Pani pracująca na kasie w supermarkecie, lat 40:

„Równość została już osiągnięta. Nie ma o co walczyć. Kobiety mają prawa.”

Opinia_III

Twój tato:

„Socjobiologia twierdzi, że studia gender pomijają lub minimalizują znaczenia czynników biologicznych, w tym genetycznych, w konstrukcji płci oraz przyjmują stanowisko skrajnie konstruktywistyczne.”

Opinia_IV

Trenerka gender mainstreaming, 29 lat:

„Studia gender rozmywają jednoznaczne kategorie płci i prowadzą refleksje na zbyt ogólnym poziomie, co uniemożliwia precyzyjne wskazanie problemów będących elementem codziennego doświadczenia mężczyzn i kobiet. Postulowany jest powrót do prowadzenia refleksji w obrębie Women’s studies i Men’s studies oraz konstruowanie radykalnej krytyki społecznej podejmowanej z perspektywy feministycznej.”

Opinia_V

70-letnia emerytka:

„Język nie jest aż taki ważny… No a z tymi żeńskimi końcówkami to już naprawdę przesada!”

Opinia_VI

Uczestnik szkolenia wewnątrz firmowego, 32 lata:

„Płeć kulturowa – to jest już przesada, kobiety to kobiety, a mężczyźni to mężczyźni.”

Opinia_VII

5-letnia Małgosia:

„Gdyby kobiety chciały zajmować ważne stanowiska, już dawno były by prezydentami.”

Opinia_VIII

Menedżerka, 35 lat:

„Ja sobie nie życzę żadnych przywilejów! Chcę, żeby mnie oceniano za moje kompetencje, a nie za to, że jestem kobietą! Kwoty i parytety są sztuczne.”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s