biblioteka_I

„Głównym zadaniem polityki równości płci (gender mainsteraming) jest określenie przyczyn występowania nierówności, znalezienie sposobów przeciwdziałania jej, a w rezultacie zapewnienie równego statusu kobiet i mężczyzn. Sama koncepcja jednak nie dla wszystkich jest do końca jasna. Niejednokrotnie pojawiają się zarzuty, że jest zbyt abstrakcyjna i trudna do zrozumienia. Zwłaszcza termin gender mainstreaming przysparza niemało trudności wszystkim, dla których angielski nie jest językiem ojczystym.
Co tak naprawdę oznacza polityka równości płci? Jakie korzyści może przynieść zarówno instytucjom, jak i poszczególnym jednostkom? Czy nie jest to po prostu kolejny biurokratyczny wymóg?”

Tak zaczyna się opublikowany w 2005 roku podręcznik Polityka równości płci. Wówczas związany był jeszcze ze wspólnotową inicjatywą EQUAL. Po siedmiu latach porządkując i udostępniając dokumentacje, raporty i badania opisujące szeroko pojęta politykę równych szans oraz gender mainstreamingu zacząć należy od tego właśnie podręcznika. Już lektura jego wprowadzenia ujawnia, że wciąż jest aktualny. Przynajmniej w części teoretycznej.

Polityka równości płci. Przewodnik Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL, Warszawa 2005

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s